Про Вроцлав

We Wrocławiu mieszkają obcokrajowcy ze 120 krajów świata. Jest ich w sumie 14,5 tys., co oznacza że poza granicami Polski urodził się już co siódmy mieszkaniec Wrocławia. Ponad połowa cudzoziemców (59 proc.) pochodzi spoza Unii Europejskiej. To przede wszystkim Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini, ale również obywatele Korei Południowej czy Indii. Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, we Wrocławiu mieszkają również Niemcy, Hiszpanie, Włosi, Francuzi i Brytyjczycy.

Praca i studia

W opinii obcokrajowców Wrocław jest dobrym miejscem, by rozwijać karierę – wynika z badania opublikowanego przez portal Morizon.pl, w którym cudzoziemcy ocenili Wrocław. Co czwarty ankietowany przyjechał tu właśnie ze względu na możliwości, jakie daje lokalny rynek pracy. Dla wielu osób kusząca była również oferta uczelni wyższych. Co piąty badany studiuje we Wrocławiu lub przyjechał uczyć się w ramach europejskiego programu Erasmus. W ciągu ostatnich 10 lat liczba zagranicznych studentów wzrosła z 1903 w semestrze 2005/2006 do 4661 w 2016 roku.

Nieco ponad 14 proc. badanych widzi we Wrocławiu przyjazne i atrakcyjne miejsce do życia, a kolejne 13 proc. uważa, że to miasto, które stale zmienia się na lepsze i oferuje duże możliwości rozwoju. Obcokrajowcy pracują tu nie tylko na budowach czy w sklepach. Wrocław jest trzecim miastem w Polsce pod względem powierzchni biurowej. Ma tu siedzibę wiele międzynarodowych firm, szczególnie z sektora IT oraz nowoczesnych usług dla biznesu.

Atuty Wrocławia

Wśród największych zalet Wrocławia obcokrajowcy wymieniają nie tylko szerokie możliwości na rynku pracy (20 proc.), ale także bogatą ofertę kulturalną (19 proc.). Badani za istotne uważają też dobre skomunikowanie miasta z resztą Europy i świata. Docenili zwłaszcza wygodne połączenia samolotowe

(15 proc.). 18 proc. ankietowanych wskazało, że wybrało Wrocław ze względu na jego wyjątkową atmosferą.

Co utrudnia pobyt?

Z badań Morizon.pl wynika, że obcokrajowcy narzekają na jakość powietrza we Wrocławiu. Wskazało na tę uciążliwość 26 proc. ankietowanych. Część z nich skarży się również na stosunek mieszkańców do obcokrajowców. Co dziesiąty badany uważa wprawdzie miasto za multikulturowe, ale niemal dwukrotnie więcej zwraca uwagę na przejawy rasizmu i nietolerancji. Z kolei dla 12 proc. cudzoziemców największą przeszkodą na drodze do dobrej aklimatyzacji we Wrocławiu jest bariera językowa.

Mimo tych mankamentów, jak wynika z badań ankietowych, które na zlecenie urzędu miasta wykonał prof. Stanisław Kłopot z Uniwersytetu Wrocławskiego, aż 64 proc. z tych, którzy przyjechali do Wrocławia uczyć się i pracować, chce tu zostać na stałe. Bo uważają mieszkańców za życzliwych i przyjaznych. I choć zdarzały im się przypadki zaczepek z powodu koloru skóry czy języka, którym się posługują, czują się we Wrocławiu „generalnie bezpiecznie”. Teraz dobrze, by czuli się jak w domu.