Ukraińska trójca na MSA we Wrocławiu

Jak zwięźle opowiedzieć o ukraińskiej literaturze współczesnej komuś, kto nigdy jej nie czytał? Albo cudzoziemcom, którzy nigdy nie byli na Ukrainie?

Sprowadzenie jej do kilku zdań byłoby zapewne nie tylko uproszczeniem, lecz po prostu nieprawdą. Współczesna ukraińska literatura rozrosła się już do takiego poziomu, że warto ją czytać i się w nią wsłuchiwać, doświadczać jej poprzez uszy, oczy, mózg – potrafi zachwycać, intrygować, relaksować, zmusza do myślenia, itd.

Dmytro Łazutkin

Miesiąc Spotkań Autorskich – to bardzo specyficzny festiwal. W samym jego zamyśle wkomponowana jest swego rodzaju wewnętrzna spirala: oto drugie miasta (a nie stolice), bynajmniej nie pierwszych literacko krain, połączonych wspólną geografią, a nierzadko i historią, za to różnorodnych kulturowo, zapraszają do siebie państwo – gościa honorowego, z którego autorzy biorą udział w tournée po 5 miastach regionu (w parze z przedstawicielem któregoś z krajów-gospodarzy). Mamy więc i gościnność, i nowe przyjaźnie z lokalną diasporą, i poznawanie swoich bezpośrednich sąsiadów z innej perspektywy, i (często zaskakujące) obserwacje dotyczące własnych autorów widzianych w szerszym kontekście literackim.

Jak opowiedzieć o współczesnych ukraińskich autorach Ukraińcom, którzy mieszkają za granicą, i możliwe, że to właśnie dzięki literaturze mogą zanurzyć się w pewien sposób w kulturze swojej Ojczyzny?

Wiktoria Amelina

Участь України у фестивалі МАЧ почалася з почесного «гостювання»: у 2015 році 31 український письменник і письменниця проїхалися чотирма містами фестивалю, долучивши до фестивального маршруту Львів.

Udział Ukrainy w Festiwalu Miesiąc Spotkań Autorskich zainicjowano w 2015 r., gdy Ukraina była gościem honorowym Festiwalu: 31 ukraińskich pisarzy i pisarek wzięło udział w trasie po czterech miastach, na końcu dołączając do niej Lwów.

Ostap Drozdow

W tym roku, w wielkim tournée MSA Ukrainę reprezentuje dwóch mężczyzn i jedna kobieta: Dmytro Łazutkin, Wiktoria Amelina i Ostap Drozdow. Łazutkin znany jest na Ukrainie nie tylko jako poeta, ale także jako komentator sportowy. Na pewno zachwyci nowe fanki swoim niezwykle efektownym sposobem czytania tekstów ze sceny. Wiktoria Amelina opowie zapewne przy okazji kilka ciekawych anegdot o Lemie (właśnie do niego nawiązuje jej najnowsza powieść!) i innych polskich literatach pochodzących ze Lwowa. Pikantnych i kontrowersyjnych szczegółów z ukraińskiego politycznego światka oraz publicystycznego ognia nie zabraknie podczas spotkań literackich z Ostapem Drozdowem.

Nie wiem, czy z tekstów tej trójcy można dowiedzieć się czegoś fundamentalnego o ukraińskiej literaturze. Ale bez cienia wątpliwości mogę Was zapewnić, że będą to spotkania ciekawe, cenne, inspirujące i ważne.

Miejsce spotkań: Mediateka / Miejska Biblioteka Publiczna / plac Teatralny 5 / вільний вхід

Szczegółowy program Festiwalu: msa.wroclaw.pl