Zima zaczyna się od jazzu

Zbliża się największy polsko-ukraiński festiwal jazzowy: 19 miast, 11 dni, 48 koncertów, 10 projektów muzycznych i 60 muzyków z 9 krajów świata. Każdy ukraiński meloman wie, że grudzień to czas na Jazz Bez. W tym roku impreza nie ominie także Wrocławia i miejmy nadzieję, że na stałe wpisze się w jego kulturalny krajobraz.

Pamiętam, jak przymierzając się do promocji pewnego festiwalu muzyki improwizowanej chciałam przewrotnie pokpić sobie w spocie reklamowym z jazzowego elitaryzmu. Napisałam do chłopaków z Make life harder, a oni szczodrze (za darmoszkę!) użyczyli do tej realizacji swoich złotych fraz. Był już scenariusz i amatorzy obsadzeni w rolach głównych. Na drugim planie kot, wstawka a’la Janusz i Grażyna oraz freejazz w tle – czeski humor lał się strumieniami. Ale to nie przeszło. Fantazyjny spot na wszelki wypadek odesłaliśmy w niebyt, bo jazz wydał się nam na to za poważny, a melomani zamiast przyjść na koncert – no… mogliby nie przyjść.

Nie taki ten jazz straszny, jak go zagrają

Dlaczego o tym wspominam? Filmik miał w żartobliwy sposób zachęcać do koncertów tych, którzy myślą: „To nie dla mnie”. Każdy, kto choć raz odwiedził Jazz Bez, wie, że to festiwal dla wszystkich. Impreza (a to już 18. edycja!) od samego początku jest niezwykle inkluzywna. Nie snobuje się i nie ogranicza do promowania jednej, ściśle określonej wizji jazzu. Nie zamyka się wyłącznie w filharmoniach. Występy odbywają się zarówno w Operze Lwowskiej, odeskim Urban Music Hall (nowoczesnej przestrzeni koncertowej w samym sercu miasta), jak i we wsi Nowica, szeregu klubów jazzowych i domów kultury rozsianych po całej Ukrainie i Polsce, w ścisłym centrum i na miejskich przedmieściach – takich jak lwowska Łewandiwka czy wrocławskie Psie Pole, gdzie mieści się Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA. W programie festiwalu można znaleźć wysmakowany jazz w wykonaniu światowych gwiazd, jak i młodych twórców, dla których jest to szansa na zaprezentowanie się szerokiej publiczności.

Szkoła polsko-ukraińskiego dialogu

Jazz Bez to także kuźnia polsko-ukraińskich projektów i prawdziwa szkoła współpracy. Poczynając od konieczności osiągnięcia konsensusu programowego, wspólnej strategii promocji, sposobów finansowania, po codzienną lekcję komunikacji (nie każdy polski grafik zna cyrylicę i nie każdy ukraiński web-master odróżnia polskie znaki diakrytyczne). Na poziomie artystycznym to z kolei unikalna przestrzeń do wymiany doświadczeń i poznawania kultury sąsiedniego kraju. Dzięki Jazz Bez powstało wiele niezwykłych muzycznych przyjaźni i przedsięwzięć twórczych, które zachwycają publiczność na scenach całego świata. Nazwa „jazz bez granic” zobowiązuje. Nie chodzi wszak tylko o te fizyczne kordony z pogranicznikami na polsko-ukraińskim przejściu, ale również o granice sztuki.

Skrawek Ukrainy we Wrocławiu

Serce festiwalu bije we Lwowie, a dokładniej w klubie Dzyga. Dla wielu miłośników muzyki to właśnie ten klub oraz witający gości Markijan Iwaszczyszyn, wielki Hucuł z nieodłączną paczką Marlboro Gold i lampką koniaku, są pierwszymi skojarzeniami z grudniową jazzową ucztą. Wprawdzie nie przywieziemy do Wrocławia Markijana, ale duchem na pewno będzie z nami. Przywozimy natomiast do miasta Jazz Bez. W CBK FAMA wystąpią dwa międzynarodowe składy: Silhouette and Vinx (USA-Węgry) oraz Dima Bondarev Quartet (Niemcy-Ukraina-Litwa).
Vinx De’Jon Parrette to niezwykle utalentowany i doświadczony wokalista, który współpracował z ikonami amerykańskiego przemysłu muzycznego. Natomiast Dima Bondarev jest cenionym ukraińskim trębaczem młodego pokolenia. Muzycy ruszą z Dolnego Śląska w dalszą podróż – do Przemyśla, Lwowa, Kijowa, Odessy. Przyjdźcie potowarzyszyć im w drodze.

Dima Bondarev
Dima Bondarev

18. Polsko-ukraiński Festiwal Jazz Bez I 3. edycja wrocławska
Miejsce: Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA, ul. Krzywoustego 286, Wrocław
Kiedy: Silhouette and Vinx (USA-Węgry) / 7.12.2018 / godz. 20
Dima Bondarev Quartet (Niemcy-Ukraina-Litwa) / 8.12.2018 / godz. 20
Wstęp bezpłatny na podstawie wejściówek / rezerwacja miejsc: biuro@fama.wroc.pl
Bezpłatne wejściówki dostępne w biurze CBK FAMA i infopunkcie Mediateki, plac Teatralny 5 / po uprzedniej rezerwacji miejsc: biuro@fama.wroc.pl
Informacja: biuro@fama.wroc.pl / +48 71 777 99 44 wew. 2 / www.fama.wroc.pl